mnmlista: nie automatyzuj: rób to ręcznie

original post by Leo Babauta

Jestem wielkim fanem automatyzacji: sprawienie, by technologia robiła rzeczy za ciebie. to jest przyszłość, prawda?

Po co kopiować ręcznie artykuł kilkaset razy, jeśli można skopiować i wkleić go na komputerze i wysłać tysiąc kopii? Po co iść do banku, by zapłacić za rachunek, kiedy możesz wysłać pieniądze z konta online? Po co ręcznie prać i suszyć ubrania, jeśli może to zrobić maszyna?

I chociaż nie zalecam wyrzucenia wszelkiej technologii i automatyzacji, to w pewnych przypadkach zachęcam do „od‑automatyzowania”.

Utrudnienie rzeczy nie jest złe.

Kiedy musimy zrobić coś samodzielnie i kosztuje to nas ileś czasu i wysiłku, zmusza nas to do zastanowienia się, czy w ogóle warto to robić.

Kiedy musisz iść do sklepu (lub jechać samochodem), by kupić coś za gotówkę, jest to mniej wygodne niż zamówienie tego online i dostarczenie pod drzwi. Ta niewygoda jest dodatkowym kosztem i ten wyższy koszt daje nam do chwilę myślenia.

Ta chwila jest wszystkim. W chwili kryje się nieskończoność. Wewnątrz chwili jest myśl, jest decyzja, którą musimy podjąć, decyzja, którą zazwyczaj automatyzujemy, gdyż działanie jest tak proste i szybkie, że nawet nie musimy o tym myśleć.

Łatwo jest kupować rzeczy – łatwiej niż kiedykolwiek. Łatwo jest konsumować informację w takich ilościach, że zapominamy o tworzeniu i budowaniu. Tak łatwo jest komunikować się, że komunikujemy się na więcej sposobów i częściej niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Łatwo jest tworzyć gadaninę… lecz czy powinno tak być?

Dlatego musimy dać sobie chwilę na przemyślenie. Rzeczy są proste, lecz czy takimi je chcemy? Łatwe jest fajne, lecz prowadzi do konsekwencji, których możemy nie chcieć. Prowadzi do nadmiaru, do długu, do przeładowania informacją, do tycia, do posiadania zbyt dużo, do wiecznego braku czasu na to co ważne.

Minimalizm, jak już mówiłem, jest odpowiedzią. Redukuj, rób i posiadaj mniej.

Od-automatyzowanie jest drogą do minimalizmu.

Oto kilka przykładów do przemyślenia:

To trochę rzeczy do przemyślenia. Myślę, że moglibyśmy zajść trochę za daleko z tym od-automatyzowaniem, lecz możliwe, że już zaszliśmy zbyt daleko z automatyzacją i wygodą. Przynajmniej zastanów się nad tym przez chwilę.

<<<   >>>

więcej :: prawa :: mniej :: polityka prywatności :: OLXNowość!