mnmlista: przechowuj wszystko w plikach tekstowych

original post by Leo Babauta

Jeśli chodzi o technologię, to mocno wierzę w to, że prostsze jest lepsze.

Mamy skłonność do wykorzystywania coraz większej mocy obliczeniowej poprzez zwiększanie złożoności naszych zadań i informacji – obecnie nie ma już tak, że wszystko jest oparte na tekście (tak jak było to w internecie dawno temu). Teraz wszystko jest graficzne i coraz częściej wykorzystuje wideo.

Rezultatem jest bogatsza prezentacja wizualna, co jest wspaniałe, lecz równocześnie powoduje, że strony ładują się wolniej, aplikacje mają nadmuchany rozmiar i zawieszają się, a informacja, która mogłaby być przedstawiona prosto i szybko, teraz jest przedstawiana poprzez wideo, co sprawia, że czekamy kilka minut, by dotrzeć do jednej czy dwóch interesujących cię informacji.

Złożoność jest duża, powolna, uciążliwa. A co gorsze, nasze dane są często uwiązane w zastrzeżonych formatach, w bazach danych, które mogą się popsuć, w formatach, które nie są kompatybilne z innymi programami.

Prostota jest szybka i lekka. Dane w prostych formatach – takich jak tekst – są mobilne, można je przenosić do każdego programu i nie są zamknięte w zastrzeżonych formatach czy bazach danych.

Coraz bardziej przechodzę na pliki tekstowe, po tym jak przez kilka lat byłem fanem bardziej złożonych formatów i programów.

Kocham programy takie jak EvernoteYojimbo, czy nawet proste Notational Velocity – lecz tak naprawdę pliki tekstowe są równie dobre. I są przy tym szybsze i prostsze.

Mogę uruchomić mój ulubiony edytor tekstu (TextEdit, jest super prosty) i pisać w przeciągu dwóch sekund. Kilka sekund więcej zajmuje załadowanie większego programu takiego jak Evernote czy Yojimbo i każdy z nich zajmuje dużo więcej pamięci systemowej i spowalnia rzeczy. Nawet lekki Notational Velocity, świetny program, przechowuje dane w bazie, która może się popsuć, w formacie, jakiego nie można nigdzie przenieść.

O ile kocham programy graficzne, to są one zbyt duże dla moich potrzeb. Twoje potrzeby mogą być bardziej złożone i wymagające. Ale moje nie są.

Piszę wpisy, artykuły, książki w TextEdit (lub WriteRoom, kiedy czuję zbyt wiele rozkojarzeń), a następnie wklejam je tam, gdzie ich miejsce.

Notatki, listy zadań (jeśli ich potrzebuję) i inne informacje wymagające zapisania, trzymam w plikach tekstowych. Można je otworzyć w pół sekundy, a przy pomocy szybkiej komendy „Szukaj”, mogę znaleźć każdą informację.

Ponownie, moje potrzeby są celowo proste. A pliki tekstowe są celowo minimalistyczne, lekkie, szybkie i tym samym piękne.

Uaktualnienie:

<<<   >>>

więcej :: prawa :: mniej :: polityka prywatności :: OLXNowość!