mnmlista: prawdziwy koszt rzeczy

original post by Leo Babauta

Często myślimy o ograniczaniu tego, co kupujemy, gdyż chcemy być oszczędni. Popieram to.

Jest jednak dużo więcej powodów do kupowania mniej.

Koszt kupienia rzeczy to tylko wierzchołek góry. Gdy coś kupujemy, bierzemy to do domu, do naszego życia i przyjmujemy życie tego przedmiotu w tym świecie.

Życie obiektu? Chyba oszalałeś.

Bardzo możliwe – mówię tutaj o sobie. Lecz wysłuchaj mnie, hipotetyczny czytelniku z mojej głowy.

Przedmiot nie rodzi się w sklepie. Rodzi się w lesie (jeśli jest drewniany), w kopalniach (jeśli jest metalowy), w głębinach świata (w przypadku produktów opartych na ropie takich jak plastik, syntetyczne tkaniny itp.) a być może w wielu różnych miejscach, jeśli jest to połączenie materiałów. Rodzi się, gdy te naturalne zasoby zostają wydobyte (wielkim kosztem, również dla środowiska), a następnie są przeniesione do jakiejś fabryki, która zanieczyszcza środowisko. Tam jest kształtowany w swoją ostateczną formę (często dzieje się to w kilku różnych fabrykach), a potem wysyłany do różnych systemów dystrybucji i ostatecznie do sklepu detalicznego.

Mówię „ostatecznie”, lecz daleko tu do końca. Życie tego przedmiotu dopiero zaczęło wkraczać do naszego życia, chociaż zapłaciliśmy już za zniszczenie Ziemi tylko, by to posiadać.

Teraz musimy przetransportować to do domu, dalej zanieczyszczając, konsumując i płacąc – płacąc koszt paliwa, utrzymania transportu, ludzi i koszt czasu, naszych cennych sekund życia, których już nie odzyskamy.

Po tych wszystkich kosztach, ten przedmiot zajmuje teraz wartościową przestrzeń naszego domu (lub biura). Przestrzeń, która mogłaby być przeznaczona na życie  albo moglibyśmy z niej w ogóle zrezygnować mając mniej rzeczy i mniejszy dom. Ta przestrzeń nieruchomości jest bardzo droga: płacimy dużo by kupić lub wynająć dom/mieszkanie i każdy metr naszego lokum kosztuje nas więcej czasu, który spędzamy na zarabianiu pieniędzy, by zapłacić za tę nieruchomość. A to tylko cena wynajmu lub czynszu i kredytu. Dodaj cenę energii, ogrzewania i chłodzenia, koszt utrzymania domu i czas, jaki spędzasz na utrzymywaniu, czyszczeniu, sprzątaniu i organizowaniu tego domu i rzeczy, które się w nim znajdują.

Mimo to, widzimy dopiero jedynie wierzchołek góry. Jeśli ta rzecz jest elektroniczna, to wymaga prądu. Cały czas. Trzeba się tym urządzeniem zajmować, włączać, wyłączać, czyścić, uważać, by go nie zepsuć. To są kolejne drogocenne sekundy, cenne pieniądze. Jeśli przedmiot jest z drewna, metalu czy szkła, to trzeba go będzie polerować. Może się zepsuć i trzeba go będzie naprawić. Musimy gdzieś przechowywać jego gwarancję i pamiętać, gdzie ona jest (zużywając zasoby swojego umysłu). Możemy mieć nawet specjalne narzędzia do tego urządzenia, produkty do jego czyszczenia, akcesoria. One wszystkie wymagają przestrzeni, uwagi i pieniędzy.

Mimo to, nawet nie doszliśmy do połowy. Pominę już resztę opisu i po prostu przedstawię listę.

Jest to tylko częściowa lista. Są to niektóre koszty posiadania rzeczy:

Mógłbym pisać dalej, jak pewnie zauważyłeś. Nie istnieje żaden sposób na obliczenie prawdziwego kosztu rzeczy, gdyż jest to zbyt skomplikowane.

Pamiętaj po prostu o tym wszystkim, gdy będziesz chciał coś nowego – nawet jeśli masz za to nie płacić. Nic nie jest za darmo, jeśli weźmie się pod uwagę wszystko powyższe.

<<<   >>>

więcej :: prawa :: mniej :: polityka prywatności :: OLXNowość!