mnmlista: potrzebujesz mniej niż myślisz

original post by Leo Babauta

To niezwykłe, co zrobiła z nami nasza kultura: zostaliśmy uwarunkowani, by wierzyć, że luksus jest koniecznością, że potrzebujemy rzeczy, o których większość świata nawet nie śmie marzyć.

Rozejrzyj się dokoła swojego domu. Co jest faktyczną koniecznością? Bez czego mógłbyś się obyć?

Wiesz już, że większość świata żyje mając mniej niż to, co widzisz dokoła siebie. Cieszą się mając czystą wodę, schronienie, trochę jedzenia. Zapomnij o hamburgerach, ogromnych telewizorach plazmowych, wygodnych kanapach, iPhone’ach czy szafach przeładowanych butami i ubraniami.

Zapominamy również, że raptem kilka pokoleń temu, nasi dziadkowie i pradziadkowie również żyli mając dużo mniej i żyli wygodnie i szczęśliwie. Większość ludzi posiada niewiele więcej niż to, co konieczne, ewentualnie plus radio. Nie tak dawno temu ludzie żyli bez telewizorów, samochodów, mikrofalówek, piekarników elektrycznych, komputerów, gier wideo, klimatyzacji, pralek, zmywarek etc. Nie tak dawno temu, nie istniały centra handlowe, a zamawianie wysyłki z katalogu było luksusem.

Potrzebujemy bardzo mało: kilku ubrań, pary butów, trochę przyborów toaletowych (pasta do zębów, dezodorant, mydło), trochę jedzenia i dach nad głową.

Zastanów się:

Z pewnością w twoim domu są jeszcze inne rzeczy, które powinieneś wziąć pod uwagę. Miej otwarty umysł.

<<<   >>>

więcej :: prawa :: mniej :: polityka prywatności :: OLXNowość!