Zapisane offline: Rzeczy

Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie.
 — Mahatma Gandhi

2018-05-04

Swego czasu w sieci na agregatorze treści HackerNews natknąłem się na link do artykułu pt. "How warehouses for personal junk became a $38B industry".

Polecam przeczytać w/w artykuł.

tl;dr, co jedynasty Amerykanin wynajmuje dodatkowy magazyn na swoje rzeczy, a budowa tych magazynów jest tak lukratywna, że wypiera inny typ zabudowy. Cała branża daje zatrudnienie ok. 144 tys. ludziom, a stopa i stabilność wzrostu wyprzedza inne typy inwestycji w nieruchomości.

Skłoniło to mnie ponownie do przyjrzenia się moim rzeczom, co mnie trochę frustruje, bo ten proces zdaje się nie mieć końca. Zawsze jest za dużo, myślę, że nawet to jest jakoś wpisane w ludzką psychikę, że gromadzimy za dużo.

Radykalny minimalizm w wersji ortodoksyjnej przypomina mi drastyczną dietę lub "nawiedzony" weganizm. Nie neguję tych postaw, ale jak kiedyś pisałem, ważny jest kierunek jaki narzuca społeczeństwo, a nie działania jednostki. Choć to prawda, to jednostki ten kierunek zmian wyznaczają.

Zresztą, to wszystko jest bardzo niejednoznaczne, a dochodzi do tego kwestia obecnego systemu ekonomicznego czyli działaność przedsiębiorstw nastawiona na zysk. Kapitalizm na obecnym etapie rozwoju (ponadnarodowe korporacje) ma wiele negatywnych cech, które zabiły zdrowe postawy opisane w dziełach twórców tej doktryny.

No i pokłosiem tego jest powstanie i rozwój reklamy jako gałęzi gospodarki, co świetnie opisuje książka Jamesa Wallaman "Rzeczozmęczenie. Jak żyć pełniej, posiadając mniej", choć akurat ona sprowadza idee minimalizmu na pobocze. Być może ma rację, dla mnie jednak jest to podobnie jak stoicyzm styl życia który chcę prowadzić.

Możemy to zmienić na poziomie jednostki poprzez nasze działania konsumenckie. Oczywiście pojedyńcze akty jednego czy drugiego działania w ogólnym rozrachunku niewiele zmienią, ale gdy połączą się w "rzekę" to jak pokazuje historia, doprowadzą do zmian.

I w związku z tym pozbywam się rzeczy :)

Tagi: polecane minimalizm dziennik przemyślenia

:subskrypcja :prawa :mnmlista :OLXNowość!