mnmlista: używając Notational Velocity

original post by Leo Babauta

Obecnie używam prostego programu na Maca Notational_Velocity aby pisać prawie wszystko — notatki, listy, listy TODO, myśli, wpisy blogowe, rozdziały książek, chaotyczne tyrady do rządu i tak dalej.

Zrozumiałem tą cechę w Shawn Blanc artykule w my_Sweet_Mac_Setup (i rzeczywiście to jest słodkie) i kilka czytelników zapytało o rozwinięcie tego – jak ja używam NV?

To nie jest skomplikowane. Notational, jak wielu z was może wiedzieć, jest lekkim programem który robi coś bardzo prostego:

Ostania cecha jest magiczna. W pasku adresu, zaczynasz pisać i natychmiast cokolwiek szukasz pojawia się. Także jeśli zaczynasz wpisywać nazwę nowego pliku, po prostu naciśnij Enter i nowy plik zostanie stworzony — nie potrzeba iść do “Nowy Plik” lub czegoś podobnego w menu.

I poprzez nauczenie się skrótów klawiszowych — Cmd-L żeby przenieść się natychmiast do “paska adresu” — nigdy nie musisz używać myszki. Tylko naciśnij Cmd-L, zacznij pisać to co chcesz wyszukać lub nazwę nowego pliku i naciśnij Enter jak skończysz. Następnie zacznij pisać lub edytować używając klawiatury.

Jest to niesamowicie proste ale działa lepiej niż w każdym innym edytorze tekstu którego używałem i dlatego zdecydowałem że będę go używał do wszystkiego. Nie oglądam się w przeszłość.

Moje Ustawienia

Ustawiłem kilka rzeczy wartych odnotowania:

  1. W Preferences/Notes/Storage ustawiłem zapisywanie notatek jako czyste pliki tekstowe. To pozwala mi wysyłać poszczególne pliki tekstowe do ludzi jeśli to niezbędne, pozwala otwierać je w innych edytorach tekstu i pozwala na dostęp do plików z poziomu mojego telefonu jeśli tego potrzebuję.
  2. Mam też synchronizację z serwisem online Simplenote. Nie używam Simplenote ponieważ nie mam iPhone'a (jeśli bym go miał, używał bym) ale lubię mieć wszystkie notatki zapisane i dostępne online. Możesz to zrobić w Preferences/Notes/Synchronization. Jest to darmowe.
  3. Wreszcie przeniosłem katalog “Notational Data” w który wszystkie pliki tekstowe są zapisywane do mojego katalogu Dropboxa. Nie używam tego jeszcze, ponieważ używam tylko jednego komputera i nie potrzebuję mieć dostępu z innych komputerów ale lubię to, że jest tworzona natychmiastowa kopia bezpieczeństwa i jest dostęp online — po raz kolejny. To także jest darmowe i łatwe do konfiguracji.

Mój Sposób Użycia

Co można powiedzieć o używaniu? Nie robię niczego niezwykłego ale mam kilka uwag:

  1. Dodaję na początku prefiksy do nazw plików aby móc je grupować — więc dla wpisów na Zen Habits, mam prefiks “zh-” przed nazwą pliku, więc jak zaczynam pisać “zh” to pokazują mi się wszystkie szkice wpisów na Zen Habits. Robię to samo dla wpisów na mnmlista, rozdziałów i notatek dla mojej nowej książki “focus” i wywiadów.
  2. Robię pole edycji tekstów trochę większe niż domyślne. Po prostu lubię więcej przestrzeni. Poza tym wszystko jest domyślnie włączając w to fonty i rozmiar tekstu i tak dalej.
  3. Było by miło gdybym mógł pisać w trybie pełnoekranowym w NV ale zamiast tego po prostu wklejam plik do programu WriteRoom lub Ommwriter i rozkoszuję się skoncentrowanym trybem pełnoekranowym a następnie wklejam z powrotem do NV kiedy skończę gdzie jest natychmiast zapisywany. Kocham natychmiastowe zapisywanie — dlaczego to nie jest zawsze robione w każdym programie?
  4. Mam moją listę todo w NV ale rzadko na nią zaglądam. Nie używam już list todo, z wyjątkiem jako wysypisko dla rzeczy które muszę pamiętać później. Większość dni wiem nad czym chcę pracować — cokolwiek to jest czym się ekscytuję w danym momencie.
  5. Zamiast trzymać listę pomysłów na wpisy na moich blogach, po prostu zaczynam pisać nowy wpis (z prefiksem o którym wspominałem). Tam zapisuję notatki do wpisu. Gdy chcę zajrzeć do pomysłów na wpisy, po prostu zaczynam pisać prefiks (jak “zh” lub “mnml”) i widzę listę pomysłów.
  6. Trzymam inne fragmenty tekstów jak najczęściej używane przeze mnie w wpisach znaczniki html lub linki do pobrania moich ebooków dla tych którzy mają z tym problemy itd. Na moim starym iMac mam te fragmenty w TextExpander co jest miłe ale jestem zbyt leniwy aby ustawić TextExpander i wszystkie te fragmenty których używam na moim Macbook Air są więc w NV.

To wszystko co przyszło mi na myśl. Jeśli masz jakieś pytania, zadaj je na Twitterze i ja je dodam to tego wpisu.

Kocham NV za jego lekkość, prostotę i szybkość. Robi wszystko co potrzeba z minimalnym zamieszaniem co jest po prostu doskonałe.

<<<   >>>

więcej :: prawa :: mniej :: polityka prywatności :: OLXNowość!