mnmlista: krocz lekko po świecie

original post by Leo Babauta

Możemy się wiele nauczyć od tradycyjnych kultur takich jak Indianie. Włączając w to ideę kroczenia lekko po ziemi.

Zapomnieliśmy o tym na przestrzeni ostatnich wieków dążenia do osiągania więcej, produkowania więcej, budowania większych i lepszych rzeczy.

Zapomnieliśmy kroczyć lekko i zaczęliśmy pozbawiać ziemię jej naturalnych zasobów, wycinać lasy, zanieczyszczać rzeki, jeziora i oceany, zmieniać krajobraz by pasował do naszych potrzeb, zabrudzać powietrze, powodować kwaśne deszcze i dziurę ozonową.

To nic nowego. Jesteśmy świadomi problemów, lecz rozwiązania są już mniej oczywiste.

Czy mam kupować ekologiczne produkty? Ekologiczny samochód? Czy segregować śmieci?

Tak, z pewnością. Możesz robić wszystkie te rzeczy i są one użyteczne. Możesz też zrobić coś jeszcze lepszego: kierować się mniej i kroczyć lekko.

Życie wg mniej oznacza, że konsumujesz mniej, zużywasz mniej naturalnych zasobów, zanieczyszczasz mniej, posiadasz mniej rzeczy, mniej przyczyniasz się do emisji zanieczyszczeń.

Minimalizm, filozofia życia wg mniej, jest bardziej ekologiczny, ponieważ używa mniej, a tym samym recykling nie jest tak bardzo konieczny (chociaż wciąż jest ważny). Nie jest ekologicznym konsumowanie olbrzymich ilości produktów (bez znaczenia jest jak bardzo ekologiczne są one same) albo zużywanie naturalnych zasobów (bez znaczenia jak bardzo organicznych).

Można o tym pisać dużo i później to zrobię, lecz na teraz podam kilka krótkich przykładów:

To tylko kilka przykładów. Tak naprawdę chodzi o nastawienie, a nie o dokładny spis rzeczy do zrobienia.

„Krocz lekko na wiosnę. Matka Ziemia jest w ciąży.” - Powiedzenie Indian Kiowa

<<<   >>>

więcej :: prawa :: mniej :: polityka prywatności :: OLXNowość!